Pierwsze prace przy tunelu dużych prędkości pod centrum Łodzi rozpoczną się w bieżącym roku – zapowiedział na Europejskim Kongresie Gospodarczym pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała. Oznacza to, że ogólny harmonogram pozostaje aktualny – mimo niepowodzenia dwóch poprzednich przetargów na roboty przygotowawcze. Trzecie postępowanie zostało już ogłoszone.
– Jeszcze w tym roku planujemy wbicie pierwszej łopaty na placu budowy tunelu pod Łodzią. Gdyby nie konieczność powtarzania przetargu na prace budowlane, byłby on już rozstrzygnięty. Nowe postępowanie rozstrzygniemy około lipca, a potem rozpoczną się prace – stwierdził podczas debaty Horała.
Tunel pod centrum Łodzi będzie więc pierwszym elementem „komponentu kolejowego” CPK, który zacznie być fizycznie budowany. Tak szybkie tempo jest możliwe dzięki wykorzystaniu dokumentacji i pozwoleń przekazanych przez PKP PLK, a przygotowanych przed rokiem 2015 dla potrzeb linii dużych prędkości „Y”.
Przetarg, o którym mówił Horała, dotyczy
wzmocnienia fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (budynek sąsiaduje z zachodnią głowicą podziemnego dworca Łódź Fabryczna, od której tunel ma zaczynać bieg. Oprócz tego prace będą obejmowały budowę kanalizacji kablowej dla kabli do zasilania podstacji trakcyjnej, przebudowę przyłączy ciepłowniczych, wodociągowych i teletechnicznych oraz budowę sieci elektroenergetycznej.
Poprzednie dwa przetargi na wzmocnienie fundamentów ŁDK nie przyniosły wyboru wykonawcy. Do pierwszego nikt się nie zgłosił, drugi został
unieważniony z powodu znaczącego przekroczenia kosztorysu. CPK ogłosił też przetarg na budowę
komory startowej i końcowej dla wiercącej tunel tarczy TBM, jednak procedury przetargowe przerwano – przyczyną było właśnie unieważnienie postępowania na wzmocnienie fundamentów ŁDK (zadania były ze sobą powiązane czasowo i funkcjonalnie, inwestor podjął więc decyzję o istotnej zmianie warunków kontraktowych i kryteriów udziału w przetargu oraz oceny ofert).
Ogłoszenie o trzecim już podejściu do zamówienia ukazało się niedawno w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Punktacja ofert będzie zależała w 30% od doświadczenia personelu, a w 70% od ceny. Propozycje można składać do 29 maja.